עצות וטיפים לטיפול באקנה

עצות וטיפים לטיפול באקנה

  • Post Author:
  • Post Category:אקנה

עצות וטיפים לטיפול באקנה

אחד האתגרים הגדולים שאנו הקוסמטיקאיות מתמודדות עמו, הוא הטיפול באקנה. ישנם סוגים רבים של אקנה כמו אקנה הורמונלי, אקנה דלקתית ואקנה קומדוניקה, וישנם סוגי עור שונים כמו עור מיובש או עור אדמומי ומגורה. בבואנו לטפל בלקוחות, עלינו להתחשב בסוג האקנה ממנו הם סובלים ובמאפייני העור של כל מטופלת ומטופל

מאת: יפית אלימלך, חוקרת עור ומייסדת חברת קוסמטיקה מקצועית המשווקת לקוסמטיקאיות

 הסיפוק הגדול ביותר שלנו, הקוסמטיקאיות, הוא להעניק למטופלים שלנו מראה עור חלק, בריא ויפה. הדרך לשם לא תמיד פשוטה, בייחוד אם הלקוחות שלנו מתמודדים עם אקנה. תופעת האקנה, שנפוצה בעיקר בגיל ההתבגרות אך מופיעה לעיתים גם בגילאים מאוחרים יותר, עלולה להשפיע לרעה על מצבו החברתי והנפשי של המטופל ולערער את בטחונו העצמי. כאשר מגיע אלינו מטופל הסובל מאקנה, עלינו לזכור שידע הוא כוח. אם נעמיק את הידע שיש לנו על האקנה, נוכל לייעל את הטיפול, לשפר את תוצאותיו ולגרום למטופלים שלנו לחייך חיוך גדול כאשר הם מביטים במראה.

מדוע הטיפול אינו מצליח?

בוודאי יצא לכן להתמודד עם מקרים בהם מאיזושהי סיבה לא ברורה, הטיפול באקנה פשוט לא הצליח. תהליך הטיפול התקדם בצורה איטית מאוד, או שחלה התפרצות חוזרת של האקנה גם לאחר שהצלחתן להיפטר מהפצעים. חשוב שנזכור שישנם גורמים שונים המשפיעים על מצב האקנה, כמו מתח נפשי, פעילות הורמונלית שמשתנה, הצטברות של תאי עור מתים, היווצרות חיידקים בנקבוביות העור ושימוש בתרופות מסוימות כמו סטרואידים. ייתכן שהטיפול שהתאמנו למטופל בתחילת הדרך, כבר לא יתאים לו בהמשך, ומה שבעבר סייע לטיפול באקנה של המטופל, כבר איננו אפקטיבי. במקרה כזה, נוכל לבחור בחומרי טיפול אחרים או בריכוז שונה של אותם חומרים.

בנוסף לכך, דה-הידרציה עלול אף הוא להאט את הריפוי ולהחמיר את האקנה. דה-הידרציה הוא מצב שבו העור מיובש, לעיתים בגלל חומרים שאנו התאמנו למטופל וייבשו את עורו. הדרך הטובה ביותר לטפל בבעיה הזו, היא להנחות את המטופל למרוח קרם לחות קליל על עור הפנים פעם או פעמיים ביום. כאשר המטופל מגיע לקליניקה שלנו, אנו נמרח תחילה על עורו את קרם הלחות, נמתין כרבע שעה עד לספיגה המלאה של הקרם ורק לאחר מכן נוכל למרוח את החומרים המקלפים. הלחות תסייע לספיגת חומרי הטיפול, תפחית את הגירוי בעור ותסייע להצלחת הטיפול באקנה.

אקנה הורמונלי

אקנה הורמונלי נוצר כתוצאה מחוסר איזון של הורמונים, בין אם בשל עלייה גדולה בהורמונים ובין אם בשל ירידה חדה בהורמונים. זה נכון שמרבית הסובלים מאקנה הורמונלי הם בני נוער, אבל בוודאי יצא לכן לטפל גם במבוגרים בשנות העשרים או השלושים לחייהם שסובלים אף הם מאקנה הורמונלי. הופעת אקנה הורמונלי אצל מבוגרים נפוצה בעיקר בקרב נשים בהריון, נשים לפני מחזור ונשים מניקות . כקוסמטיקאיות אנחנו לא יכולות למנוע את האקנה הורמונלי, משום שאין לנו שליטה על השינויים ההורמונליים שמתרחשים בגופם של מטופלינו. יחד עם זאת, יש לנו בהחלט דרך לטפל באקנה מרגע שבו היא מופיעה. אחת השיטות היעילות ביותר לטיפול באקנה הורמונלי היא באמצעות חומצה אזלאית. זוהי תרכובת אורגנית טבעית שמופקת מגרעיני שיפון, שעורה וגרעיני חיטה, והיא ידועה ביכולת שלה להפחית ייצור סבום בגופנו. סבום הוא למעשה שומן המיוצר בבלוטות החלב שמופרש כדי להגן על העור. כאשר ישנו ייצור מוגבר של סבום בשל חוסר איזון הורמונלי, מתפתחת אקנה.  החומצה האזלאית יעילה גם במקרים של אקנה באזורים שאינם הפנים, כמו הגב והכתפיים. בבואנו להשתמש בחומצה, עלינו לשים לב להוראות השימוש ולבחור בריכוז המתאים. יש למרוח שכבה דקה של החומצה האזלאית על עור הפנים, ובמקרים שבהם מופיעים פצעונים באזורים אחרים, עלינו למרוח את החומצה בצורה נקודתית ישירות על הפצע. חשוב שנדע כי החומצה עלולה לגרום לתופעות לוואי של אדמומיות, גירוי ויובש בעור, לכן ההמלצה שלנו היא להימנע משימוש בחומצה על עור אדמומי, יבש ומגורה. בנוסף לכך, החומצה האזלאית עלולה לגרום להופעתן של מספר שיערות על הפנים, אך מדובר בכמות זניחה של שיערות שניתן להסיר בקלות. מעבר לכך, שיעור יתר כתוצאה משימוש בחומצה אזלאית היא תופעה שמתרחשת לעיתים נדירות.

אקנה דלקתי

אקנה דלקתית, המכונה גם אקנה וולגריס, היא הסוג החמור ביותר של תופעת האקנה. זוהי אקנה המתפתחת כתוצאה מדלקת. תגובה דלקתית נוצרת כאשר ישנו איום חיצוני על גופנו, והגוף מנסה להילחם באותם גורמים. הדרך לאבחן האם מדובר באקנה דלקתית, היא לבדוק האם על העור מופיעות פפולות – פצעים קטנים ואדומים שגורמים למעט כאב כאשר נוגעים בהם והם אינם מכילים מוגלה. בנוסף, ייתכן שיופיעו על העור פוסטולות – פצעים גדולים המכילים מוגלה בקצה שלהם. בדרך כלל התסמינים לאקנה דלקתית הם פפולות ופוסטולות, אבל ישנם מקרים בהם מופיעות נדולות – גושים קשיחים וגדולים הממוקמים מתחת לפני העור שנוצרים כאשר ישנה הצטברות של הפרשות בזקיקי השיער. תסמין נוסף לאקנה דלקתית היא הופעה של ציסטות – גושים גדולים ומוגלתיים, שאם לא מטפלים בהם בזמן הם עלולים ליצור צלקות וחטטים על העור. בבואנו לטפל באקנה דלקתי, עלינו להימנע ממריחה של חומרים מקלפים שעלולים להחמיר את המצב. במקום זאת, יש להעניק טיפול הכולל שימוש בחומרים מרגיעים כמו שמן עץ התה, קלנדולה, אבץ, פרופוליס, ליקוריץ, סולפור וקאלמין. במידה והמטופל שלכן קיבל אנטיביוטיקה מרופא כדי לטפל בדלקת, יש להמתין להקלה בדלקת ורק לאחר מכן ניתן לבחון מריחת חומר מקלף. כך או כך, חשוב שנתאים את סוג החומר המקלף למצב העור, נשקול מריחה של קרם לחות קל לפני מריחת החומר המקלף, ונתאים את תדירות השימוש בחומר המקלף למצב עור הפנים.

אקנה קומדוניקה

אקנה קומדוניקה היא האקנה השכיחה ביותר בגיל ההתבגרות. זוהי אקנה שבה האלמנט העיקרי הוא הופעתם של קומודונים (ראשים שחורים) שנוצרים כתוצאה מחסימה של נקבוביות בעור. הטיפול באקנה קומדוניקה שונה מהטיפול באקנה הורמונלי, וההמלצה היא להימנע משימוש בחומצה אזלאית. הסיבה לכך היא שבאקנה קומדוניקה, בניגוד לאקנה הורמונלי, אין בעיה של הפרש מוגברת של סבום. האקנה נוצרת כתוצאה מבעיית ניקוז בעור הגורמת להיווצרות של ״סתימות״. לכן במקום להשתמש בחומצה אזלאית, עדיף שנשתמש בחומצות אלפא ובתא הידרוקסיות. החומרים האלו יעילים יותר בניתוק החיבורים בין התאים בקרנית, כך שהם נחשבים ל״פותחי סתימות״ אידיאליים ו״משחררי פקקים״. בנוסף לכך, הם ידועים ביכולת שלהם להאיץ מטבוליזם בעור, מה שמאפשר קילוף מהיר ויעיל של עור הפנים. מומלץ להשתמש בתכשיר המכיל חומצה הידרוקסית בריכוז של 15 אחוז וכולל חומצה סליצילית המקלפת את תאי העור. הנחו את המטופל שלכן למרוח את החומר במשך שבוע שלם בשעות הערב בלבד, על מנת להימנע מהופעתם של כתמי פיגמנטציה. לאחר טיפול של שבוע, אתן צפויות לקבל תוצאות אפקטיביות לטיפול שלכן. אתן תיווכחו כי יהיה לכן קל יותר לנקז את העור ולהוציא את הקומדונים, ותהיה הפחתה בהופעתם של קומדונים חדשים. חשוב לדעת כי יש להימנע מטיפול שכזה על עור מגורה ואדמומי. לאחרונה אנחנו שומעים יותר ויותר על חידושים בתחום חומצות האלפא והבטא הידרוקסיות. מדעני חברות קוסמטיקה מקצועיות עובדים על שיפור החומצות על ידי שילובן עם חומרים שונים, כמו למשל ערבובן עם חומצה גליקולית המופקת מקנה סוכר, חומצה ציטורית המופקת מלימון או חמוצה מלית המופקת מתפוחים. תכשירים אלו נראים מבטיחים, אך טרם התקבל מידע מדעי לגבי היעילות שלהם. לכן, מומלץ בינתיים להשתמש בחומצות האלפא והבתא הידרוקסיות שיעילות מאוד בטיפול באקנה קומדוניקה.

כיצד נטפל בפוסט אקנה?

הצלחתן להביס את האקנה, והפצעים של המטופלים חלפו להם. אלא שגם בסיום המלחמה נגד האקנה, המטופלים עלולים לסבול מתופעות שונות ולא נעימות בעור הפנים כמו סימנים אדומים, כתמים, שומנים שלא התנקזו וחטטים. תופעות אלו מצריכות מאיתנו לבצע טיפול נוסף, על מנת להבטיח שהמטופל ייהנה מעור פנים חלק ויפה.

טיפול בשומנים – הדרך לטפל בשומנים הכלואים בעור היא באמצעות שימוש בחומצות הידרוקסיות המאפשרות לנקז בקלות רבה יותר את השומנים. בנוסף לכך, חומצות אלו מצמצמות באופן משמעותי את היווצרותן של קומודונים. התאימו למטופל תכנית טיפולים הכוללת שימוש בחומצה אחת לשבוע בריכוז של 10 אחוז וכך תגיעו לתוצאות הטובות ביותר.

טיפול בחטטים – החומצה ההידרוקסית יעילה גם בטיפול בחטטים, ומומלץ לשלב אותה עם רטינואידים המסייעים לפתיחת הנקבוביות ומונעים את סתימת זקיקי השיער. אם למטופל שלכן יש צלקות עמוקות, מומלץ לבצע טיפול ברולר שיקטין את הצלקת וישפר את המראה שלה. הרולר הינו מכשיר מחטים חשמלי שהורס את שכבות העור המכילות חטטים, ומאפשר בנייה של קולגן חדש ותקין. אם למטופל שלכן יש עור כהה, יש להקפיד על משנה זהירות ולהשתמש ברולר בעל מחט קצרה יותר. בנוסף לכך, כדאי להנחות את המטופל למרוח על עורו חומר המדכא מלנין במשך שבועיים לפני הטיפול ושבועיים אחרי הטיפול ברולר. 

טיפול בכתמים- פצעי אקנה עלולים להותיר אחריהם כתמי פיגמנטציה. כאשר למטופל נוצרים כתמים כתוצאה מהאקנה, מומלץ להתאים לו תכשיר הכולל חומרים מדכאי מלנין בריכוז נמוך יחסית. תכשירים כאלו לא יגרמו לגירוי בעור וניתן להשתמש בהם גם כאשר המטופל נחשף לשמש.

טיפול בסימנים אדומים- לאחר היעלמותה של האקנה, עלולים להיווצר על העור כתמים אדומים. כתמים אלו מכילים המוגלובין המצוי בתאי האדם האדומים ואלו למעשה שרידים של הדלקת. הדרך להיפטר מהם היא באמצעות שימוש בחומרים נוגדי דלקות, ולהימנע מחומרים מקלפים שעלולים להאט את תהליך הריפוי. רק כאשר ישנה הפחתה באדמומיות כתוצאה מהטיפול, ניתן להשתמש בחומרים מקלפים בריכוז שאינו גבוה. חומרים אלו יזרזו את טשטוש הכתמים ויסייעו לקבלת עור חלק ויפה.

מעוניינת להרחיב את הידע שלך בתחום הקוסמטיקה ובטיפול באקנה בפרט ?

נשמח לשמוע ממך!:-)

אנו מציעים מגוון קורסים והשתלמויות בנושא קוסמטיקה כמו הדרכות מוצרים, קורס אבחון קליני, קורס אקנה מאסטר קלאס, קורס מזותרפיה – הדור החדש!, קורס פיגמנטציה ,קורס גלובל אנטי אייג'ינג וקורס טיפול בעור רגיש. בנוסף לכך, נשמח להעניק מהניסיון והידע שלנו וללמד אתכן כיצד להגדיל את המכירות ואת מעגל הלקוחות, וכיצד להוביל את העסק שלכן להצלחה גדולה. כל מה שאת צריכה לעשות הוא להשאיר פרטים בטופס ונחזור אלייך במהלך היום להכרות והשלמת האינפורמציה או להתקשר אלינו : 03-6413214